O projektu
Projekt byl v roce 2019 iniciován ve spolupráci vedení Jihomoravského kraje (JMK), Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a vedení jednotlivých zapojených nemocnic. Systém umožňuje hloubkové analýzy lokálních datových skladů vybudovaných uvnitř všech významných nemocnic kraje. Tyto datové zdroje zpřístupňují plně reprezentativní profil všech zdravotnických intervencí v daném zařízení, umožňují mapovat spádovou oblast a hodnotit reálnou dostupnost zdravotních služeb. V kombinaci s populačními statistikami je možný rozvoj benchmarkingu pozice dané nemocnice v regionálním i celostátním srovnání.
Řešení projektu vychází ze zkušeností a výstupů edukačního a vývojového projektu CZ.1.07/2.4.00/31.0020 řešeného Lékařskou fakultou MU v rámci Operačního programu „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ prostřednictvím Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Tento projekt vytvořil v letech 2009–2013 pilotní standardy pro budování datových skladů nemocnic a na modelu onkologické péče zavedl standardy pro reporting nad administrativními daty poskytovatelů. V rámci fáze udržitelnosti byly výstupy tohoto projektu implementovány do více než dvaceti nemocnic v různých krajích ČR a analytická základna byla rozšířena na další významné diagnostické oblasti (Systém „I-COP“). Implementace řešení do všech nemocnic JMK se stalo dalším krokem, který implementoval a rozvíjel platformu vybudovanou ve výše uvedeném projektu nad celým regionem.
Vícezdrojová integrace dat na úrovni jednotlivých poskytovatelů lůžkové péče je rovněž prioritou několika významných mezinárodních projektů zaměřených na optimalizaci managementu zejména chronických onemocnění. Cílem těchto mezinárodních platforem je hledání nových modelů optimalizace péče a zajištění její udržitelnosti v mezioborové spolupráci poskytovatelů, lékařských odborných společností a zřizovatelů zdravotnických zařízení. Lékařská fakulta MU a její pracoviště Institut biostatistiky a analýz takto participují na testování různých modelů organizace péče zejména v rámci společné akce EU iPAAC (Innovative Partnership for Action Against Cancer Joint Action) a mezinárodní zkušenosti získané z této rozsáhlé kooperace států EU promítá do rozvíjeného analytického řešení projektu. Postupně publikované analytické zprávy a datové reporty projektu budou následně překládány a budou prezentovány i v těchto mezinárodních aktivitách a přispějí tak k propagaci zdravotnictví kraje.